Opanotes.gr

διαδικτυακή κοινότητα φοιτητών ασοεε-οπα

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κατατακτήριες Εξετάσεις
Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Οκτ. 2014, 18:23 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα, συγχαρητήρια για το forum!!!

Ενδιαφέρομαι για το τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας του ΟΠΑ και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις, μιας και έχω ήδη ένα πτυχίο.
Από τη σχετική ανακοίνωση της γραμματείας διάβασα ότι οι υποψήφιοι εξετάζονται σε 3 μαθήματα (Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ, εισαγωγή στα Οικονομικά, εισαγωγή στην Επικοινωνία). Η ύλη για κάθε ένα από τα παραπάνω είναι οι εξής:

α) Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ:Το βιβλίο «Μάρκετινγκ. Αρχές, Στρατηγικές, Εφαρμογές» των Δημητριάδη, Τζωρτζάκη,
εκδόσεις Rosili.

β) Εισαγωγή στα Οικονομικά: Από το βιβλίο «Εισαγωγή στην Πολιτική Οικονομία» των Θ. Γεωργακόπουλου, κ.α., εκδόσεις
Γ. Μπένου, Ζ’ έκδοση (κεφάλαια: 1, έως και 35).

γ) Εισαγωγή στην Επικοινωνία:
Από το βιβλίο «Οργάνωση και Επικοινωνία», (2006) του K. Miller, εκδόσεις ΔΙΑΥΛΟΣ - Κεφάλαια 1, 2,3, 4 και 5 (Σελίδες: από 27 έως και 165)
Από το βιβλίο «Σύγχρονα Μοντέλα Επικοινωνίας», (2001) των D. McQuail & S. Windhal, εκδόσεις ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ - Κεφάλαιο 2 (Από 2.1 έως και 2.4.1, δηλαδή σελίδες 39-58) (Πρώτη έκδοση)
Από το βιβλίο «Ηλεκτρονικό Εμπόριο 2014», των K. Laudon, C. Travel, 10η έκδοση εκδόσεις Παπασωτηρίου, (ISBN10 960491085X) – Κεφάλαια (4, 5 και 6).

Λόγω του γεγονότος ότι τα βιβλία κοστίζουν αρκετά, υπάρχει δυνατότητα κάποιος παλιός φοιτητής που έχει περάσει τα μαθήματα να μου δανείσει τα βιβλία για ένα χρονικό διάστημα μέχρι τις εξετάσεις ή όποτε μπορεί να συναντηθούμε για να βγάλω φωτοτυπίες ένα μέρος των βιβλίων. Επίσης οι σημειώσεις εάν υπάρχουν είναι καλοδεχούμενες ;)

Επιπλέον, η ύλη για κάθε μάθημα είναι αρκετά μεγάλη. Για παράδειγμα το μάθημα Εισαγωγή στα Οικονομικά είναι 35 κεφάλαια (περίπου 600 σελίδες), ενώ στο μάθημα εισαγωγή στο μάρκετινγκ είναι 300 σελίδες.
Λόγω της τεράστιας ύλης και του περιορισμένου χρόνου που έχω λόγω εργασίας, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν ανεβάζατε τις διαλέξεις/διαφάνειες των καθηγητών από το eclass (ή να σας δώσω το email μου μέσω pm). Προσπάθησα να μπω στο eclass, αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στα συγκεκριμένα μαθήματα διότι είναι κλειδωμένα.

Τέλος, θα παρακαλούσα να μου δώσετε οποιαδήποτε συμβουλή για τον τρόπο μελέτης των μαθημάτων, για τις εξετάσεις και γενικότερα οτιδήποτε θεωρείτε ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει, γιατί προέρχομαι από θετική σχολή και έχω αρκετά χρονάκια να διαβάσω μεγάλη ύλη από βιβλίο. :)

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μέγαλο post.

Βαγγέλης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κατατακτήριες Εξετάσεις
Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ. 2014, 12:39 
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Μετά από τις αιτήσεις πολλών φοιτητών που δίνουν κατακτήριες για βιβλία αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε συλλογή συγγραμάτων γι αυτό το σκοπό. Ελπίζουμε να πήγατε καλά στις εξετάσεις και λυπούμαστε που δεν βρέθηκε κάποιος να σας βοηθήσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2016, 01:24 
Χωρίς σύνδεση

καλησπέρα και απο εμένα!ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα σας αλλά ειλικρινά το κόστος των βιβλίων δε μπορώ να το πληρώσω στη παρούσα φάση. το εξαιρετικά άσχημο ειναι οτι διαμένω σε επαρχιακή πολη χωρίς να έχω κοντά μου κάποια βιβλιοθήκη για δανεισμό αυτών των βιβλίων. εαν υπάρχει η δυνατότητα κάποιο παιδί να μην χρειάζεται τα βιβλία και να μου τα δανείσει ή να τα έχει σε ηλεκτρονική μορφή κλπ θα του ήμουνα υποχρεος.

τα βιβλια ειναι:

Βιβλίο «Μάρκετινγκ. Αρχές, Στρατηγικές, Εφαρμογές» των Σ.Δημητριάδη,
Α.Τζωρτζάκη, εκδόσεις ROSILI.

Βιβλίο «Οργάνωση και Επικοινωνία», (2006) του K. Miller, εκδόσεις ΔΙΑΥΛΟΣ -
Κεφάλαια 1, 2,3, 4 και 5 (Σελίδες: από 27 έως και 165)

Βιβλίο «Σύγχρονα Μοντέλα Επικοινωνίας», (2001) των D. McQuail & S.
Windhal, εκδόσεις ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ - Κεφάλαιο 2 (Από 2.1 έως και 2.4.1, δηλαδή
σελίδες 39-58) (Πρώτη έκδοση)

• Βιβλίο «Διοίκηση Επιχειρήσεων- Αρχές και Εφαρμογές», (2012) των S.Robbins,
D.Decenzo, M.Coulter, Εκδόσεις ΚΡΙΤΙΚΗ - Κεφάλαια 1-5 (σελ.35-305) και
Κεφάλαια 13-14 (σελ. 679-765)

Σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2016, 18:41 
Χωρίς σύνδεση

Καλησπέρα! Σκέφτομαι κι εγώ να δώσω κατατακτήριες σε αυτό το τμήμα. Θα ήμουν ευγνώμων σε οποιονδήποτε μπορούσε να με βοηθήσει (συγγράμματα, σημειώσεις, συμβουλές κτλ).

Ευχαριστώ!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Μάιος 2016, 20:10 
Χωρίς σύνδεση

Παιδιά, καλησπέρα σας.

Πήρα την απόφαση να δώσω και εγώ κατατακτήριες για το τμήμα φέτος και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορεί κάποιος που ξέρει, να γράψει τα κλειδιά από το e class των μαθημάτων που δίνουμε στις κατατακτήριες για να μπορέσουμε να δούμε τις παρουσιάσεις και τις σημειώσεις των καθηγητών. Όποιος τα γνωρίζει ας τα γράψει γιατί η βοήθεια θα είναι πολύτιμη για να μπορέσουμε και εμείς να οργανώσουμε το διάβασμα μας λίγο καλύτερα ξεφεύγοντας από τα κεφάλαια όλων των βιβλίων. Είναι εν τω μεταξύ από τα λίγα τμήματα των πανεπιστημίων στην Αθήνα που δεν έχουν τα μαθήματα των κατατακτηρίων στο e-class ανοιχτά για όλους τους ενδιαφερόμενους.

Σας ευχαριστώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Μάιος 2016, 15:22 
Χωρίς σύνδεση

μαλλον δε μπορει να μας βοηθησει καποιος απ το τμημα. ειναι αδικο παντως να μην μπορουμε να βρουμε εστω τους κωδικους απ το εκλας των μαθηματων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Οκτ. 2017, 16:02 
Χωρίς σύνδεση

Zητάω προς αγορά τα παρακάτω βιβλία (μεταχειρισμένα) προκειμένου να συμμετάσχω σε κατατακτήριες εξετάσεις.

Βιβλίο «Μάρκετινγκ. Αρχές, Στρατηγικές, Εφαρμογές» των Σ.Δημητριάδη,
Α.Τζωρτζάκη, εκδόσεις ROSILI.

Βιβλίο «Οργάνωση και Επικοινωνία», (2006) του K. Miller, εκδόσεις ΔΙΑΥΛΟΣ -

Βιβλίο «Σύγχρονα Μοντέλα Επικοινωνίας», (2001) των D. McQuail & S.
Windhal, εκδόσεις ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ

• Βιβλίο «Διοίκηση Επιχειρήσεων- Αρχές και Εφαρμογές», (2012) των S.Robbins,
D.Decenzo, M.Coulter, Εκδόσεις ΚΡΙΤΙΚΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 7 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση